Category Archives: Other

Relacja z instalacji kopuły astronomicznej w filmowych Wilkowyjach

19 październiak 2013 r. wybraliśmy się z Pawłem (PTL) do Jeruzala koło Mińska Mazowieckiego aby pomóc Jerzemu Poruczce, człowiekowi mocno zasłużonemu w środowisku amatorskiej astronomii w Polsce, w zmontowaniu kopuły astronomicznej firmy ScopeDome (www.scopedome.com). Kopuła pełni rolę przydomowego obserwatorium astronomicznego. Wyposażeni w ciepłe ubrania robocze i kilka potrzebnych narzędzi przystąpiliśmy do osadzania kopuły na wymurowanej przez Jerzego podstawie. Rozpoczęliśmy od przytwierdzenia kołnierza, na którym obraca się kopuła, do podstawy obserwatorium:

Następnie odpakowaliśmy i zinwentaryzowaliśmy pozostałe elementy kopuły:

Kopuła okazała się być dość prostą w montażu, ale wymagał on współpracy kilku osób. Jerzy poprosił też o pomoc kilku sąsiadów i znajomych, którzy z entuzjazmem uczestniczyli w podnoszeniu i instalacji elementów kopuły. Gdyby nie ich pomoc, to ze względu na masę zmontowanej kopuły, trzeba byłoby skorzystać z dźwigu.

Muszę potwierdzić, że jestem pod pozytywnym wrażeniem jakości wykonania kopuły ScopeDome. Montaż okazał się niezbyt trudny, a z pewnością znacznie ułatwi ona Jerzemu Poruczce korzystanie z nocnego bezchmurnego nieba przy obserwacjach wizualnych jak i astrofotografii, którą jak słyszałem właściciel kopuły chciałby się również zająć.

Po „pracy” zrobiliśmy sobie jeszcze kilka pamiątkowych zdjęć w klimacie filmowych Wilkowyj (ławeczka przed sklepem):

GSO RC Ritchey-Chretien 6″ 152/1370 f/9

Wprowadzenie

Przychodzi taki moment w życiu osoby pasjonującej się astrofotografią, mieszkającej na co dzień pod zanieczyszczonym miejskim światłem niebem, że poszukuje teleskopu, który pozwoliłby na łatwe podróżowanie i zabieranie go na wypady pod ciemne niebo. Taka właśnie idea przyświecała mi przy decyzji o zainteresowaniu się najmniejszym RC-kiem GSO. Moim zdaniem wybrane kryteria, które musi spełnić łatwy w transporcie teleskop są następujące:

  1. Niewielkie rozmiary i co za tym idzie łatwość transportu (w szczególności w lotniczym bagażu podręcznym);
  2. Ograniczona waga do ok. 6 kg (biorąc pod uwagę ograniczenia wagowe bagażu podręcznego);
  3. Wielkość optyki zapewniająca już rozsądną rozdzielczość, dającą możliwość uzyskania szczegółów dla obiektów głębokiego nieba (DS), takich jak gromady otwarte, jaśniejsze kuliste czy też większe kątowo galaktyki (optyka o średnicy powyżej 100 mm).
GSO RC Ritchey-Chretien 6" 150/1350 f/9

GSO RC Ritchey-Chretien 6″ 150/1350 f/9

Według mnie, powyższe kryteria spełniają między innymi Takahashi FSQ106ED F5, ogniskowa 530 mm, Takahashi Epsilon 130D F3.3, ogniskowa 420 mm i RC 152 mm F9 ogniskowa 1350mm. Oczywiście nie jestem „wariatem” aby próbować wykorzystywać teleskop o światłosile F9 do fotografii DS-ów, w szczególności z kamera kolorową, więc RC 152mm zostanie zredukowany do światłosiły F6,75 przy użyciu reduktora ogniskowej 0,75x. Powinno to pozwolić na w miarę porównywalne kolejne testy, które mam w dalszych planach.

Read more ...

APO 80:480 TMB/Astrokrak

Jakiś czas temu w moje ręce wpadł obiektyw apochromatyczny o aperturze 80mm i ogniskowej 480mm. Obiektyw dotarł do mnie z Hongkongu. Jest to ten sam obiektyw, który stosowany jest w teleskopach dość znanej marki TMB słynących właśnie z wysokiej jakości optyki. Co ciekawe 80/480 to bardziej światłosilna wersja APO TMB w porównaniu do innej – 80/600 a więc obiektywu o światłosile jedynie F8.

Read more ...

Pentax 100 SDUF II

Postaram się przedstawić moje wrażenia z dotychczasowego używania refraktora apochromatycznego o średnicy obiektywu 100mm – Pentax SDUF II, który posiadam od dobrych kilku miesięcy. Czasami mam wrażenie, że to wcale nie jest teleskop a jedynie obiektyw fotograficzny o stałej światłosile.

Read more ...

APO TEC 140

Wyjęty z futerału teleskop wydaje się dość mały jak na refraktor o średnicy optyki 140mm. Dopiero wysunięcie odrośnika i wyciągu pokazuje wreszcie prawdziwe rozmiary teleskopu, które są jednak dość znaczne przy refraktorze o tej wielkości optyki.

Read more ...