Category Archives: My Equipment

Takahashi NJP-160

I use Takahashi NJP-160 mount. It has been manufactured for some years in unchanged form. It seems that the guys form Takahashi believe that there is nothing to be changed in this design.

Two versions are available – with or without Temma (GoTo system). My version was without it but I bought FS2 GoTo system produced by Astro Electronic from Germany.

Technical specification:

njp_4
  • Type: German equatorial
  • Az adjustment: 15°
  • Alt adjustment: 20°-50°
  • PEC: 4 arcsec
  • Head weight: 25 kg (55 lbs)
  • Load capacity: 30 kg (65 lbs)

4 counterweights look like this – 4 x 6.5kg (26kg). All of them may be used to balance scopes installed on NJP-160. The mount will carry more weight but it is not recommended for astrophotography.
Not every mount has such capacity 🙂

Astro Electronic GoTo system for NJP; Steering box + controller. GoTo speed is 320x at 30V.

CCD Camera

SBIG ST 10 SBIG 10XMELatest pictures in my Gallery were taken with this camera. It as a regulated cooling camera (the cooling may be regulated – eg. -25 deg.) with water cooling possibility.
SBIG ST-2000XM SBIG ST-2000XMSome pictures in my Gallery were taken with this camera. It as a regulated cooling camera (the cooling may be regulated – eg. -25 deg.) with water cooling possibility.
SBIG ST200XM SBIG ST200XM
with filter wheel SBIG CFW8Some images in my Gallery were taken with this camera.
Camera HX-916 Camera HX-916Some older images in My Gallery were taken with this camera.
HX-916 with filter wheel - SBIG CFW8 HX-916
with filter wheel – SBIG CFW8The camera with filter wheel looks like follows.
HX-916 and the rest of equipment HX-916
and the rest of equipmentThe camera and the equipment in case.Unfortunately all the cable presented in the picture are used.
Autoguider SBIG ST-4 Autoguider SBIG ST-4A specialised guiding camera – SBIG ST-4 with CPU for guiding purposes looks like this. More information on the camera and its technical specification you can find on its manufacturer web.

Obserwatorium / Observatory

You may try Google translate if you need to access the content available in Polish language only.

10 lipca 2004 - pierwsze zdjęcie z budowy obserwatorium. 10 lipca 2004
– pierwsze zdjęcie z budowy obserwatorium. Na razie fundamenty 🙂 Słup na którym jest mocowany montaż już oczywiście jest na swoim miejscu 🙂
20 lipca 2004 - pierwszy dzień budowy obserwatorium 20 lipca 2004
– pierwszy dzień budowy obserwatorium. Szkielet zamówiony w firmie DERPAL jest już na swoim miejscu 🙂
21 lipca 2004 - prace trwają, jest już na górze mechanizm przesuwania dachu 21 lipca 2004
– prace trwają, jest już na górze mechanizm przesuwania dachu 🙂
Konstrukcja jednego z wózków, których cztery jeździ po profilu metalowym Tak wygląda konstrukcja jednego z wózków, których cztery jeździ po profilu metalowym “^”. Profil “^ – kątownik” jest przyspawany do płaskownika i przykręcony do belki szkieletu drewnianego.
22 lipca 2004 - dach już za swoim miejscu. 22 lipca 2004
– dach już za swoim miejscu. Styl góralski 🙂 ale nie powinien przesłaniać zbyt wiele nieba. Odsuwa się na północ. Trochę siły niestety potrzeba aby go przesuwać ale jedna osoba spokojnie sobie z tym poradzi. Docelowo dach będzie odsuwany elektrycznie. Dalsze prace będą polegać na zabezpieczeniu odpowiednimi środkami elementów drewnianych i metalowych konstrukcji. Następnie można będzie przystąpić do dalszych prac wykończeniowych po których to “coś” zacznie przypominać obserwatorium (wciąż nie tracę nadziei 🙂
25 lipca 2004 - szkielet obserwatorium został pomalowany impregnatem do drewna 25 lipca 2004
– szkielet obserwatorium został już pomalowany impregnatem do drewna, a metalowe elementy oczyszczone z rdzy i również pomalowane farbą antykorozyjną. Jest jeszcze dużo pracy związanej z wykończeniem “domeczku” ale chyba można się już z nim sfotografować 🙂
Tak wygląda zastosowany przeze mnie system przytrzymywania dachu na miejscu. A tak oto wygląda zastosowany przeze mnie system przytrzymywania dachu na miejscu. Czy zdaje egzamin przekonam się przy pierwszym poważnym wietrze, a ponieważ od zachodu mam przestrzeń otwartą po horyzont to potrafi u mnie wiać całkiem nieźle.
Po dwa takie haki trzymają dach z każdej strony. Po dwa takie haki trzymają dach z każdej strony.
1 sierpnia 2004 - szkielet został wyposażony w ściany wewnętrzne z płyty OSB. 1 sierpnia 2004
– szkielet został już wyposażony w ściany wewnętrzne z płyty OSB i doprowadzony został prąd. Czekam na zamówioną elewację zewnętrzną drzwi (na razie wstawiłem zamiast drzwi kawałek płyty OSB). Kolejny etap to instalacja elektryczna wewnątrz obserwatorium.
3 sierpnia 2004 - instalacja elektryczna już działa. 3 sierpnia 2004
– instalacja elektryczna już działa. Została poprowadzona w sposób, któryumożliwia wszelkie modyfikacje. Gniazda, włączniki i lampy są hermetyczne.Zainstalowałem również delikatne czerwone oświetlenie. Sąsiad podsumował, że niezły “dom schadzek” z tym czerwonym światłem. Doinstaluje się jeszcze przedłużenie “rureczki” (słupa na którym jest stawiany montaż) i już 🙂
3 sierpnia 2004 - instalacja elektryczna już działa. 3 sierpnia 2004 - instalacja elektryczna już działa. 3 sierpnia 2004 - instalacja elektryczna już działa. 3 sierpnia 2004 - instalacja elektryczna już działa.
8 sierpnia 2004 - prace prawie na ukończeniu. Brakuje jeszcze drzwi ale można już korzystać z obserwatorium. 8 sierpnia 2004
– prace prawie na ukończeniu. Brakuje jeszcze drzwi ale można już korzystać z tego przybytku 🙂
12 sierpnia 2004 - drzwi już są 12 sierpnia 2004
– drzwi już są 🙂
28 sierpnia 2004 - otwarcie mojego obserwatorium. 28 sierpnia 2004
– otwarcie 🙂 Niestety również i pełnia. Potrzeba jeszcze trochę czasu na ergonomiczne zaaranżowanie wnętrza ale można już “cykać” zdjęcia.
30 listopada 2004
– i tak wygląda ostateczna konfiguracja sprzętu na sezon jesienno-zimowy 2004/2005. Musiałem wykorzystać wszystkie przeciwwagi (26kg).
Tak wygląda ostateczna konfiguracja sprzętu na sezon jesienno-zimowy 2004/2005. dome-final_2004_2

Obserwatorium


obserwatorium

Obserwatorium

Tak wygląda ostateczna konfiguracja sprzętu na sezon jesienno-zimowy 2004/2005.Tak wygląda ostateczna konfiguracja sprzętu na sezon jesienno-zimowy 2004/2005.Musiałem wykorzystać wszystkie przeciwwagi (26kg). Potrzeba jeszcze trochę czasu na ergonomiczne zaaranżowanie wnętrza, ale można już “cykać” zdjęcia.

Zobacz

SKY90

Sky90 – Recenzja

Wśród moich przygód z mniejszymi APO, Takahashi Sky90 zasługuje na co najmniej kilkaset słów w postaci poniższej recenzji.Miałem możliwość obserwowania i fotografowania nieba przez kilka różnych refraktorów APO, które posiadały obiektywy o różniących się wielkością średnicach.Wśród moich przygód z mniejszymi APO, Takahashi Sky90 zasługuje na co najmniej kilkaset słów w postaci poniższej recenzji.

Zobacz recenzję


Takahashi SKY90