Category Archives: Other

Stargazing and astrophotography at Bateleur Nature Reserve game farm

Milkyway above Bateleur Nature Reserve.

Milkyway above Bateleur Nature Reserve.

South Africa looks like an excellent place for doing astrophotography and observing the night skies. It is relatively more accessible for European amateur astronomers than Chile or Australia. Moreover it is located within the same time zone as Central and Eastern Europe.

Read more ...

Relacja z instalacji kopuły astronomicznej w filmowych Wilkowyjach

19 październiak 2013 r. wybraliśmy się z Pawłem (PTL) do Jeruzala koło Mińska Mazowieckiego aby pomóc Jerzemu Poruczce, człowiekowi mocno zasłużonemu w środowisku amatorskiej astronomii w Polsce, w zmontowaniu kopuły astronomicznej firmy ScopeDome.

Read more ...

GSO RC Ritchey-Chretien 6″ 152/1370 f/9

Wprowadzenie

Przychodzi taki moment w życiu osoby pasjonującej się astrofotografią, mieszkającej na co dzień pod zanieczyszczonym miejskim światłem niebem, że poszukuje teleskopu, który pozwoliłby na łatwe podróżowanie i zabieranie go na wypady pod ciemne niebo. Taka właśnie idea przyświecała mi przy decyzji o zainteresowaniu się najmniejszym RC-kiem GSO. Moim zdaniem wybrane kryteria, które musi spełnić łatwy w transporcie teleskop są następujące:

  1. Niewielkie rozmiary i co za tym idzie łatwość transportu (w szczególności w lotniczym bagażu podręcznym);
  2. Ograniczona waga do ok. 6 kg (biorąc pod uwagę ograniczenia wagowe bagażu podręcznego);
  3. Wielkość optyki zapewniająca już rozsądną rozdzielczość, dającą możliwość uzyskania szczegółów dla obiektów głębokiego nieba (DS), takich jak gromady otwarte, jaśniejsze kuliste czy też większe kątowo galaktyki (optyka o średnicy powyżej 100 mm).
GSO RC Ritchey-Chretien 6" 150/1350 f/9

GSO RC Ritchey-Chretien 6″ 150/1350 f/9

Według mnie, powyższe kryteria spełniają między innymi Takahashi FSQ106ED F5, ogniskowa 530 mm, Takahashi Epsilon 130D F3.3, ogniskowa 420 mm i RC 152 mm F9 ogniskowa 1350mm. Oczywiście nie jestem „wariatem” aby próbować wykorzystywać teleskop o światłosile F9 do fotografii DS-ów, w szczególności z kamera kolorową, więc RC 152mm zostanie zredukowany do światłosiły F6,75 przy użyciu reduktora ogniskowej 0,75x. Powinno to pozwolić na w miarę porównywalne kolejne testy, które mam w dalszych planach.

Read more ...

APO 80:480 TMB/Astrokrak

Jakiś czas temu w moje ręce wpadł obiektyw apochromatyczny o aperturze 80mm i ogniskowej 480mm. Obiektyw dotarł do mnie z Hongkongu. Jest to ten sam obiektyw, który stosowany jest w teleskopach dość znanej marki TMB słynących właśnie z wysokiej jakości optyki. Co ciekawe 80/480 to bardziej światłosilna wersja APO TMB w porównaniu do innej – 80/600 a więc obiektywu o światłosile jedynie F8.

Read more ...

Pentax 100 SDUF II

Postaram się przedstawić moje wrażenia z dotychczasowego używania refraktora apochromatycznego o średnicy obiektywu 100mm – Pentax SDUF II, który posiadam od dobrych kilku miesięcy. Czasami mam wrażenie, że to wcale nie jest teleskop a jedynie obiektyw fotograficzny o stałej światłosile.

Read more ...