Category Archives: Recenzje

GSO RC Ritchey-Chretien 6″ 152/1370 f/9

Wprowadzenie

Przychodzi taki moment w życiu osoby pasjonującej się astrofotografią, mieszkającej na co dzień pod zanieczyszczonym miejskim światłem niebem, że poszukuje teleskopu, który pozwoliłby na łatwe podróżowanie i zabieranie go na wypady pod ciemne niebo. Taka właśnie idea przyświecała mi przy decyzji o zainteresowaniu się najmniejszym RC-kiem GSO. Moim zdaniem wybrane kryteria, które musi spełnić łatwy w transporcie teleskop są następujące:

  1. Niewielkie rozmiary i co za tym idzie łatwość transportu (w szczególności w lotniczym bagażu podręcznym);
  2. Ograniczona waga do ok. 6 kg (biorąc pod uwagę ograniczenia wagowe bagażu podręcznego);
  3. Wielkość optyki zapewniająca już rozsądną rozdzielczość, dającą możliwość uzyskania szczegółów dla obiektów głębokiego nieba (DS), takich jak gromady otwarte, jaśniejsze kuliste czy też większe kątowo galaktyki (optyka o średnicy powyżej 100 mm).
GSO RC Ritchey-Chretien 6" 150/1350 f/9

GSO RC Ritchey-Chretien 6″ 150/1350 f/9

Według mnie, powyższe kryteria spełniają między innymi Takahashi FSQ106ED F5, ogniskowa 530 mm, Takahashi Epsilon 130D F3.3, ogniskowa 420 mm i RC 152 mm F9 ogniskowa 1350mm. Oczywiście nie jestem „wariatem” aby próbować wykorzystywać teleskop o światłosile F9 do fotografii DS-ów, w szczególności z kamera kolorową, więc RC 152mm zostanie zredukowany do światłosiły F6,75 przy użyciu reduktora ogniskowej 0,75x. Powinno to pozwolić na w miarę porównywalne kolejne testy, które mam w dalszych planach.

Read more ...

APO 80:480 TMB/Astrokrak

Jakiś czas temu w moje ręce wpadł obiektyw apochromatyczny o aperturze 80mm i ogniskowej 480mm. Obiektyw dotarł do mnie z Hongkongu. Jest to ten sam obiektyw, który stosowany jest w teleskopach dość znanej marki TMB słynących właśnie z wysokiej jakości optyki. Co ciekawe 80/480 to bardziej światłosilna wersja APO TMB w porównaniu do innej – 80/600 a więc obiektywu o światłosile jedynie F8.

Read more ...

Pentax 100 SDUF II

Postaram się przedstawić moje wrażenia z dotychczasowego używania refraktora apochromatycznego o średnicy obiektywu 100mm – Pentax SDUF II, który posiadam od dobrych kilku miesięcy. Czasami mam wrażenie, że to wcale nie jest teleskop a jedynie obiektyw fotograficzny o stałej światłosile.

Read more ...

APO TEC 140

Wyjęty z futerału teleskop wydaje się dość mały jak na refraktor o średnicy optyki 140mm. Dopiero wysunięcie odrośnika i wyciągu pokazuje wreszcie prawdziwe rozmiary teleskopu, które są jednak dość znaczne przy refraktorze o tej wielkości optyki.

Read more ...

APO TeleVue 101

Kiedyś byłem posiadaczem takiego oto sprzętu więc myślę, że sie nie obrazicie jeśli podzielę się spostrzeżeniami z jego użytkowania.

Read more ...