Category Archives: Reportaże i wyprawy

Stargazing and astrophotography at Bateleur Nature Reserve game farm

Milkyway above Bateleur Nature Reserve.

Milkyway above Bateleur Nature Reserve.

South Africa looks like an excellent place for doing astrophotography and observing the night skies. It is relatively more accessible for European amateur astronomers than Chile or Australia. Moreover it is located within the same time zone as Central and Eastern Europe.

Read more ...

Relacja z instalacji kopuły astronomicznej w filmowych Wilkowyjach

19 październiak 2013 r. wybraliśmy się z Pawłem (PTL) do Jeruzala koło Mińska Mazowieckiego aby pomóc Jerzemu Poruczce, człowiekowi mocno zasłużonemu w środowisku amatorskiej astronomii w Polsce, w zmontowaniu kopuły astronomicznej firmy ScopeDome.

Read more ...

Reportaże

Astronomia to wspaniałe hobby. Jednak nie chodzi w nim tylko o to, by patrzeć w gwiazdy.

Czasami trzeba zaczekać na jakieś wyjątkowe zjawisko. Dwa, czasami trzy lata. Czasami, by zobaczyć coś ciekawego trzeba poszukać miejsca z dala od domu. Dwa, trzy tysiące kilometrów. Czasami, by coś zobaczyć, trzeba odłożyć na kosztowny ekwipunek… Przy wszystkich tych okazjach można poznać fantastyczne miejsca i wspaniałych ludzi.

W tym miejscu będę starał sie przedstawiać testy i moje spostrzeżenia dotyczące szeroko rozumianej dziedziny “astrofoto”, zarówno dotyczące sprzętu jaki miałem okazję zobaczyć i używać jak i astronomicznych wypraw w poszukiwaniu miejsca do obserwacji wyjątkowych zjawisk na niebie. Serdecznie zapraszam do lektury:

You may try Google translate if you need to access the content available in Polish language only.

Teneryfa 2008

Ojcem i matką pomysłu wyjazdu na Teneryfę, w celu wykorzystania tygodniowego urlopu do fotografowania nocnego nieba był Paweł (PTL), który organizację całego wyjazdu od początku do końca wziął na siebie i za co chciałem mu serdecznie podziękować, tym bardziej, że organizacja wyjazdu nie była sprawą prostą

Read more ...

Wyprawa po zaćmienie

Z grupą przyjaciół oraz małżonką miałem okazję wybrać się na wyprawę do Azji.

Celem wyprawy była obserwacja najdłuższego w tym stuleciu zaćmienia Słońca. Jednak Zaćmienie było też pewnego rodzaju pretekstem do zwiedzenia wielu ciekawych miejsc, szczególnie, że wyprawa zakładała obserwację zaćmienia na Pacyfiku z pokładu statku. W dalszej części relacji z wyprawy staram się krótko opisać miejsca, które mieliśmy okazję zwiedzić w trakcie naszej wyprawy do Chin, Korei i Japonii.

Read more ...