19 październiak 2013 r. wybraliśmy się z Pawłem (PTL) do Jeruzala koło Mińska Mazowieckiego aby pomóc Jerzemu Poruczce, człowiekowi mocno zasłużonemu w środowisku amatorskiej astronomii w Polsce, w zmontowaniu kopuły astronomicznej firmy ScopeDome.

Kopuła pełni rolę przydomowego obserwatorium astronomicznego. Wyposażeni w ciepłe ubrania robocze i kilka potrzebnych narzędzi przystąpiliśmy do osadzania kopuły na wymurowanej przez Jerzego podstawie. Rozpoczęliśmy od przytwierdzenia kołnierza, na którym obraca się kopuła, do podstawy obserwatorium:

Następnie odpakowaliśmy i zinwentaryzowaliśmy pozostałe elementy kopuły:

Kopuła okazała się być dość prostą w montażu, ale wymagał on współpracy kilku osób. Jerzy poprosił też o pomoc kilku sąsiadów i znajomych, którzy z entuzjazmem uczestniczyli w podnoszeniu i instalacji elementów kopuły. Gdyby nie ich pomoc, to ze względu na masę zmontowanej kopuły, trzeba byłoby skorzystać z dźwigu.

Muszę potwierdzić, że jestem pod pozytywnym wrażeniem jakości wykonania kopuły ScopeDome. Montaż okazał się niezbyt trudny, a z pewnością znacznie ułatwi ona Jerzemu Poruczce korzystanie z nocnego bezchmurnego nieba przy obserwacjach wizualnych jak i astrofotografii, którą jak słyszałem właściciel kopuły chciałby się również zająć.

Po „pracy” zrobiliśmy sobie jeszcze kilka pamiątkowych zdjęć w klimacie filmowych Wilkowyj (ławeczka przed sklepem):